2013 Race Results

March 23, 2013

                         
Place       Bib     Stage 1
Run
Stage 2
Bike
Stage 3
Kayak
Stage 4
Hike
Total
Time
 
                         
Highlander Brave Heart Laddies                         
                         
1 Kristian Whitsett   14 Shelburne Falls MA 35.13 1:58.21 2:43.06 3:09.15 3:13.42  
2 John McCarthy   7 Ludlow MA 28.16 2:02.06 2:42.53 3:13.19 3:18.14  
3 Chris Peabody   9 North Reading MA 30.18 2:12.37 2:53.45 3:18.55 3:22.40  
4 Zachary Swan   13 Northamton MA 40.40 2:09.53 2:52.53 3:20.33 3:23.57  
5 Patrick D. Rondeau   10 Florence MA 28.00 2:01.58 2:56.44 3:25.43 3:31.57  
6 Justin Deary   2 Uxbridge MA 41.53 2:30.41 3:25.53 4:00.19 4:06.35  
7 Mike Porter   15 Charlemont MA 44.05 2:42.34 3:31.08 4:02.58 4:09.13  
8 Greg Monette   8 West Chesterfield MA 48.33 2:41.13 3:48.52 4:41.42 4:51.47  
9 Dwight Smith   12 Enfield CT 52.16   4:28.00 4:50.48 4:59.01  
10 Shahid Jalil   5 Colrain MA 61.05 3:16.32 4:24.41 5:12.26 5:19.43  
  Michael Kowal   6 North Adams MA 53.52 3:45.32     DNF  
                         
Tam-O-Shanter Teams of Two - Laddies                  
                         
1 Billy  Schaeffer Team T-Rex Lightning 26 Chester VT 44.44 2:09.31 2:51.43 3:16.39 3:19.42  
  Dave White Team T-Rex Lightning                  
2 Shawn Billings Techtrotters 25 Shelburne falls MA 46.31 2:46.10 3:32.39 4:05.11 4:12.54  
  Mark Waller Techtrotters   Greenfield MA            
                         
Tam-O-Shanter Teams of Two - Lassies                  
                         
1 Heather Heinz The Magic Faithfuls 30 Williamsburg MA 45.23 2:42.19 3:30.29 3:59.06 4:04.52  
  Lily Lawrence The Magic Faithfuls   Northampton MA            
                         
Tam-O-Shanter Teams of Two - Lassie and Laddie                  
                         
1 Kevin McMillan No Train Some Pain 37 Plainfield MA 44.59 2:15.30 3:04.28 3:30.04 3:35.36  
  Tanya Rapinchuck No Train Some Pain   Cummington MA            
2 Lloyd Crawford Booya! 35 Hawley MA 60.54 2:39.56 3:30.12 3:55.17 4:08.37  
  Meghan Eccelsine Booya!   Hawley MA            
                         
Tartan Teams of Five                      
                         
1 Andrew Bowersox Team Thunder 56 West Whately MA 36.44 2:05.20 2:42.49 2:59.23 3:01.09  
  John D Ferris Team Thunder   Northampton MA            
  Tom Gorman Team Thunder   Hadley MA            
  Scott Johnson Team Thunder   Ashfield MA            
  Mattea Kramer Team Thunder   Amherst MA            
2 Noah Harrison Ageless 50 Greenfield MA 48.27 2:00.50 2:43.20 3:00.29 3:01.52  
  Josh Lapinski Ageless   Canton MA            
  Larissa Miner Ageless   Greenfield MA            
  Allen Ross Ageless   Montague MA            
  Patrick Sullivan Ageless   Lyden MA            
3 Jeff Belanger Last Minute 53 Deerfield MA 45.14 2:04.16 2:42.24 3:07.10 3:08.27  
  Michael Burnham Last Minute   South Hadley MA            
  John Dwelley-Blowers Last Minute   West Whately MA            
  Samantha Lydiard Last Minute   Buckland MA            
  Adam Williams Last Minute   Deerfield MA            
4 Jean Miller J.M.'s Tough Teachers 58 Barkhamsted CT 54.10 2:18.12
3:24.08 3:26.00  
  John Mudano J.M.'s Tough Teachers   Colebrook CT            
  Sam Slater J.M.'s Tough Teachers   West Hartland CT            
  Bryce Hernsdorf J.M.'s Tough Teachers   North Granby CT            
5 Seth Dancer Team Kilties 55 deerfield MA 43.07   DQ 3:22.19 3:26.19  
  Billie Dean Team Kilties   Granby MA            
  Billy Dean Team Kilties   Sunderland MA            
  Mark Dean Team Kilties   Northampton MA            
  William Stafford Team Kilties   South Windsor CT            
6 Anemone Benedetti The Mamas and The Papas 57 Charlemont MA 37.44 2:26.16 3:11.34 3:35.37 3:37.21  
  Wendy Ferris The Mamas and The Papas   Shelburne Falls MA            
  John Herron The Mamas and The Papas   Shelburne MA            
  Nunia Mafi Silver The Mamas and The Papas   Florence MA            
  Rusty Manz The Mamas and The Papas   Bernardston MA            
7 Jeff Campbell Apres Nous 51 Readsboro VT 50.20 2:27.33 3:11.26 3:37.17 3:39.06  
  Chris Jalbert Apres Nous   Readsboro VT            
  Ali O'Rourke Apres Nous   Readsboro VT            
  Diane Collier Apres Nous   Readsboro VT            
  Bill Simpson Apres Nous   Readsboro VT            
8 Amelia Leonardi RD Crew 54 Conway MA 45.07 2:21.58 3:10.00 3:39.07 3:41.07  
  Clover Lewis RD Crew   Florence MA            
  Hannah Ray RD Crew   Florence MA            
  Alexander Simon RD Crew   Florence MA            
  Jeffrey Trapani RD Crew   Florence MA            
9 Vivian Black Fast track 52 Florence MA 52.09 2:29.07 3:28.59 3:47.47 3:51.32  
  Matthew Kane Fast track   Florence MA            
  Timothy Kane Fast track   Florence MA            
  Ann Markes Fast track   Florence MA            
  Timothy Warren Fast track   Florence MA            
                         
Tartan Teams of Five over 50                    
                         
1 Jim Bonham West County Old Stars 72 Buckland MA 40.45 2:13.05 2:57.31 3:18.09 3:20.00  
  Cindy Fisher West County Old Stars   Buckland MA            
  Phil  Pless West County Old Stars   Ashfield MA            
  Ursula Posl West County Old Stars   Conway MA            
  Richard Warner West County Old Stars   Buckland MA            
2 Sam Bartlett The West Ende Aulde Starres 70 Leyden MA 46.11 2:40.58 3:26.00 3:53.21 3:54.52  
  Karen Blom The West Ende Aulde Starres   Buckland MA            
  Patricia Donohue The West Ende Aulde Starres   Shelburne Falls MA            
  Donald Frank The West Ende Aulde Starres   Northampton MA            
  Graham Warder The West Ende Aulde Starres     MA            
3 Mark Basler Wachusett 71 Westminster MA 67.37 3:13.00 3:52.48 4:24.05 4:26.13  
  Kathie Cioffi Wachusett   Fitchburg MA            
  Richard Hawkins Wachusett   Fitchburg MA            
  Katherine Wyman Wachusett   Leominster MA            
  Pat  Wyman Wachusett   Leominster MA            
                         
Brave Heart Laddies Under 19                    
                         
  Nate Smith   80 Enfield CT 51.33       DNF  
                         
Tam-O-Shanter Teams of Two Under 19                  
                         
1 Erin Wooldridge Sibling Rivalry 87 Plainfield MA 55.19 2:46.05 3:48.08 4:12.45 4:14.30  
  Jason Wooldridge Sibling Rivalry   Plainfield MA            
2 Finn McMillan Legend of the Golden Hammer 86 Plainfield MA 54.51 2:48.20 3:43.57 4:14.08 4:21.04  
  Indra Rapinchuk-Souccar Legend of the Golden Hammer   Cummington MA            
                         
Tartan Teams of Five Under 19                    
                         
1 Daniel Burke Mohawk 95 Rowe MA 44.25 2:27.51 3:11.12 3:28.35 3:30.00  
  Camron Olanyk Mohawk   Ashfield MA            
  Natasha Olanyk Mohawk   Ashfield MA            
  Jake Orzechowski Mohawk   Hawley MA            
  Jonathan White Mohawk   Charlemont MA            
2 Isabelle Allen Aardvarks 96 Whately MA 55.02 3:39.02 4:31.21 5:00.45 5:02.41  
  Michael Handsaker Aardvarks   Charlemont MA            
  Russ Allen Aardvarks   Whately MA            
  Wil Neeley Aardvarks                  
  Cassandra Bigelow Aardvarks   Colrain MA            

 

 

Bib Number Name Finish Time Category
56 Team Thunder          3:01.09 Tartan Team of 5
50 Ageless 3:01.52 Tartan Team of 5
53 Last Minute 3:08.27 Tartan Team of 5    
14 Kristian Whitsett 3:13.42 Brave Heart Laddie
7 John McCarthy 3:18.14 Brave Heart Laddie
26 Team T-Rex Lightning 3:19.42 Tam-O-Shanter Team of Two 
72 West County Old Stars 3:20.00 Tartan Team of 5 over 50
9 Chris Peabody 3:22.40 Brave Heart Laddie
13 Zachary Swan 3:23.57 Brave Heart Laddie
58 J.M.'s Tough Teachers 3:26.00 Tartan Team of 5
55 Team Kilties 3:26.19 Tartan Team of 5
95 Mohawk 3:30.00 Tartan Team of 5 U-19
10 Patrick Rondeau 3:31.57 Brave Heart Laddie
37 No Train Some Pain 3:35.36 Tam-O-Shanter Team of Two M/F
57 The Mamas and the Papas 3:37.21 Tartan Team of 5
51 Apres Nous 3:39.06 Tartan Team of 5
54 RD Crew 3:41.07 Tartan Team of 5
52 Fast Track 3:51.32 Tartan Team of 5
70 West Endeee Auldeee Flames 3:54.52 Tartan Team of 5 over 50
30 The Magic Faithfuls 4:04.52 Tam-O-Shanter Team of Two F/F
2 Justin Deary 4:06.45 Brave Heart Laddie
35 Booya! 4:08.37 Tam-O-Shanter Team of Two M/F
15 Mike Porter 4:09.13 Brave Heart Laddie
25 Tech Trotters 4:12.54 Tam-O-Shanter Team of Two
87 Sibling Rivalry 4:14.30 Tam-O-Shanter Team of Two U-19
86 Legend of the Golden Hammer 4:21.04 Tam-O-Shanter Team of Two U-19
71 Wachusett 4:26.13 Tartan Team of 5 over 50
8 Greg Monette 4:51.47 Brave Heart Laddie
12 Dwight Smith 4:59.01 Brave Heart Laddie
96 Aardvarks 5:02.41 Tartan Team of 5 U-19
5 Shahid Jalil 5:19.43 Brave Heart Laddie

Go back